Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które...
Szukaj wyników w...
Petrus

Zapowiedź (2009)

4 odpowiedzi w tym temacie

Rekomendowane odpowiedzi

7239791.3.jpg?l=1352432841000

 

 

W najlepszej scenie w całym filmie samolot z setkami pasażerów rozbija się niespodziewanie na autostradzie. Główny bohater, Koestler, grany przez Nicolasa Cage'a, rusza na ratunek ofiarom, ale jego wysiłek wydaje się bezcelowy - z roztrzaskanych resztek maszyny próbują się bowiem wydostać krwawe szczątki pasażerów. Skręcona za pomocą prowadzonej z ręki kamery akcja jest szokująca i podwyższa ciśnienie wraz z każdym kolejnym wybuchem. Gdy reżyser konstruuje na ekranie thriller z Wielką Tajemnicą, punktowany tylko incydentalnie obrazami katastrof, "Zapowiedź" trzyma widza za gardło.

 

Napięcie udaje się utrzymać mniej więcej do połowy filmu. Nawet Cage nie jest wówczas irytujący, jak tylko on potrafi być, gdy z miną zbitego cocker spaniela zaczyna cierpieć za ludzkość. Na razie jego bohater, profesor elitarnej uczelni MIT, spędza samotnie wieczory z butelką whisky, rozpamiętując śmierć żony w pożarze. Z emocjonalnego odrętwienia potrafi wyrwać go jeszcze małoletni syn, w którego ręce w trakcie szkolnej imprezy trafia kartka pochodząca z zakopanej przed 50 laty kapsuły czasu. Znajduje się na niej ciąg rzekomo przypadkowych cyfr. Koestler odkrywa jednak, że w rzeczywistości jest to dokładna lista najważniejszych katastrof, jakie miały miejsce na Ziemi przez ostatnie pół wieku.

 

Fabuła filmu przypomina zazwyczaj kosmiczne jaja, ale twórcy smażą je na poważnym ogniu, a potem podają ze szczękościskiem na twarzy. Mimo to "Zapowiedź" intryguje – reżyser z wprawą tasuje kartami ogranych motywów wyciągniętych z rupieciarni horroru. Niewinny małolat jest tu prześladowany przez tajemniczych osobników w czarnych płaszczach, a tajemnica z przeszłości niczym smolista maź wycieka powoli z mrocznych czeluści. Niestety, film Proyasa stanowi gatunkową hybrydę, która nieubłaganie przedzierzga się z thrillera w apokaliptyczne science-fiction. Wówczas na ekranie zaczyna królować widowisko, a wraz z nim patos oraz nieoczekiwana pretensjonalność. Okazuje się, że Proyas ma dużo większe ambicje, niż mogłoby się na początku zdawać. Śledztwo w sprawie złowieszczej kartki jest zaledwie wstępem do "bardzo poważnej" rozprawy na poziomie twórczości Ericha von Dänikena.

 

Zajęty tworzeniem natchnionej kosmicznej wizji reżyser puszcza samopas Cage'a, który ostatecznie pogrąża się w taśmowym wyrobie zbolałych spojrzeń. Zamiast patrzeć na autoparodystyczne wyczyny gwiazdora, lepiej zwrócić uwagę na piękne i straszne zarazem kadry wyprodukowane w finale przez speców od efektów specjalnych. Kto wie, czy nie będą Wam się śnić po nocach?

 

124613.1.jpg

 

124614.1.jpg

 

124615.1.jpg

 

124616.1.jpg

 

125618.1.jpg

 

133394.1.jpg

 

Obsada:

 

 

Recenzja by http://www.filmweb.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem ten film wczoraj. Serwis, który umożliwiał mi obejrzenie tego filmu wymagał konta premium, więc je zakupiłem za symboliczne 3 zł, ale po obejrzeniu mam mieszane uczucia czy było warto. Bardzo ciekawa fabuła i efekty specjalne, zajebisty główny bohater Nicolas Cage. Jedynie zaskoczyło mnie zakończenie filmu, niestety negatywnie, ponieważ myślałem, że skończy się jakoś bardziej realistycznie. Czy polecam? Polecam :) mimo tego zakończenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super ! Bardzo lubię filmy z Nicolasem Cagem , myślę , że będzie tak dobry jak inne filmy z jego udziałem . Akurat w kinach od 27 marca , tydzień po moich urodzinach yo . Napewno się na niego wybiore ;DD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nattowe

Akurat w kinach od 27 marca , tydzień po moich urodzinach yo . Napewno się na niego wybiore ;DD

 

To jest film z 2009 ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×